1 In Uden for kategori

Pinlig auktion

I sidste weekend forvildede jeg mig ind på den mest pinlige auktion, jeg nogensinde har oplevet. Jeg kom kun, fordi jeg ville se Kaj gå modeopvisning i pausen. Og da jeg nu sådan var blevet placeret på tilskuerpladserne, kom jeg til at følge lidt af eftermiddagens auktion.

Auktionen var arrangeret af Middelfart Lokal TV. De mangler penge og havde fået forskellige varer foræret af byens handlende, enkelte private og nogen lokale kunstnere. Varerne skulle så sælges på auktion og pengene skulle gå til Lokal TV'et.

Der havde næsten ikke været nogen mennesker om lørdagen. Auktionen var udskudt flere timer pga. manglende gæster og mange varer var slet ikke blevet solgt. Nu var det søndag eftermiddag. Der sad "9 forkølede pensionister" (Undskyld! – det er bare et billede) – og så nogen familiemedlemmer til modellerne.

Det foregik sådan her:

Auktionarius: "Og så har vi en dejlig akvarel af den lokale kunstner "Gyda Æblekind". Får vi et bud på 2.000 kr?"

…..

" ….1.500?"

…..

" …. 1.000 kr." – tavshed i salen.

"Hvaaaa' Nybolig – har du plads til flere malerier" ("ha-ha-ha") "SOLGT til Nybolig i Middelfart for 50 kr!!".

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply
    Ella
    15. oktober 2006 at

    Godt, at det ikke var et af mine malerier, der fik den usle behandling – tåkrummende 🙁

  • Leave a Reply

    Read more:
    Artiklen er udkommet

    Close